مشروح اخبار داخلی اداره کل آموزش دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله می فرماید : از حاكمان الهى اطاعت كنيد و گوش بفرمان باشيد زيرا اطاعت از رهبرى مايه «وحدت اُمت اسلام» است
 
 
 
 
اداره کل آموزش
 
 
جستجو در سایت
 
 
ورود به سامانه‌ها
 
 
ورود به سامانه‌ها
 
 
پیوند شبکه‌های همکار
ijtihad
دفتر اصفهان
resalaat
howza-khorasarn
پایگاه اطلاع رسانی حدیث شیعه
 
 
پیوندها
 
 
RSS
 
 
آخرین بروزرسانی: ۱۳۹۲/۳/۶
 
 
 
             گزاره های نو و ابتکار علامه شهید صدر سبب ابداع در علم اصول شد

شبکه معالم ـ در بین اصولیون در طول تاریخ پر افتخار دانش اصول کمتر کسی را می توان پیدا کرد که در ابتکار و نوآوری با علامه شهید صدر قابل مقایسه باشد.

به گزارش شبکه معالم، حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر رشاد، رییس پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی در همایش «علامه شهید صدر؛ساخت نظام های اسلامی و مسأله حجیت» که در دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار شد، گفت: شهید علامه صدر در زمانی در ایران مطرح شد که فضای کشور و حوزه های علمیه فضای تقابل بین ایمان، مؤمنان و تفکر سوسیالیستی و مارکسیستی بود. 

وی با بیان این که مسأله اساسی آن روزها بحث از اقتصاد اسلامی و مباحث مربوط به شناخت با تلقی آن روز بود، افزود: در این شرایط اگر کسی به این موضوع ورود پیدا می کرد خود به خود این ورود رنگ سیاسی به خود می گرفت. 

مدرس خارج فقه و اصول حوزه اظهار کرد: وقتی تعدادی از شاگردان علامه شهید صدر به ایران و قم باز گشتند فضایی به وجود آمد که بعضی از عناصر تندرو آن زمان علامه صدر را متهم کردند که ناقد مارکسیست و سوسیالیست است. 

وی ادامه داد: در آن زمان شرایط به گونه ای بود که در بعضی از طیف ها بین تفکرات اسلامی و مارکسیستی و سوسیالیستی خلط می شد به گونه ای که حتی بعضی از افراد معمم خود را سوسیالیست معزفی می کردند.

حجت الاسلام والمسلمین رشاد بیان کرد: بعضی از مارکسیست های آن زمان فقط به صورت عاطفی و احساسی از آن دفاع می کردند و سواد آن چنانی نداشتند چرا که فضای جامعه این گونه بود و تفکرات در این باره سطحی و فقط به شعار بسنده می شد. 

مدرس خارج فقه و اصول حوزه با بیان این که وقتی شاگردان علامه صدر بازگشتند، کتاب های او بایکوت شد، اظهار کرد: البته کتب او در آن زمان در دسترس نبود و حتی بعضی از این کتاب ها در مکان های دوردست از قم مطالعه می شد.

وی با بیان این که علامه شهید صدر اهل تحقیق و تفکر بود، گفت: در این شرایط و فضای بسته، اقتصاد نوین علامه صدر مورد استقبال قرار گرفت و امروز که یک دوره چهل ساله آز آن زمان سپری شده است تعدادی از شاگرادنش در نجف و قم در افق مرجعیت قرار گرفته اند.

رییس پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان این که آرام آرام افکار و آرای ایشان مطرح شد، اظهار کرد: شماری از مراجع از شاگردان او هستند و افکار علامه شهید صدر در قالب شاگردان مطرح می شود.

وی ادامه داد: در بین اصولیون در طول تاریخ پر افتخار دانش اصول کمتر کسی را می توان پیدا کرد که در ابتکار و نوآوری با علامه شهید صدر قابل مقایسه باشد.

مدرس خارج فقه و اصول حوزه بیان کرد: علامه شهید صدر از جهات مختلف اصول را دگرگون و ساختار و هندسه جدیدی را برای آن پیشنهاد کرد که در تولید ادبیات اصولی و استناد سازی بدیع است.

وی ادامه داد: در واقع قوت و قدرت یک فرد در یک علم به حجم و انباشت مسائل موجود نیست و مهم اینست که بتوانیم در تاریخ یک علم خط کشی کنیم و در واقع گزاره های نو و ابتکار علامه شهید صدر سبب ابداع در این علم شد. 

رییس پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: میراث باقی مانده از علامه صدر بسیار عالی و ابتکار او مشهود و فهرست نوآوری هایش قابل توجه است.

وی در ادامه خطاب به طلاب گفت: در واقع در هر مبحث جدیدی که می خواهید وارد شوید اگر قرار است این کار نو از طرف حوزه پذیرفته شود در واقع صبرو حوصله می خواهد و باید یک نسل عوض شود.

مدرس خارج فقه و اصول حوزه بیان کرد: از طرفی باید با ادبیات و فرهنگ حوزه القا و کتب ارائه شده در این موضوعات هم به عربی نوشته شود چرا که تا زمانی که علمی ترین کتاب ها هم به فارسی نوشته شوند تحویل گرفته نمی شوند.

منبع: رسا

 
 
تاريخ: ۱۳۹۵/۱/۲۹
 
 
             نظر کاربران
نظر شما
نام
ایمیل
* نظر
 
 
 
 
ویژه نامه
 
 
ویژه ها
 
 
معالم مدیا
media
 
 
دی جی زیست
 
 
گنجینه رسانه‌ای
 
 
ورود به شبکه معالم
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد
 
 
 

نشانی: مشهد - چهارراه خسروي - خیابان شهید رجایی - دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی   تلفن: ۶-۲۲۳۳۳۵۰-۰۵۱۱  نمابر:  ۲۲۵۶۰۴۸-۰۵۱۱
 


تمامی حقوق این سایت مربوط به معاونت آموزش دفتر تبلیغات اسلامی استان خراسان رضوی می باشد.
طراحی و اجرا توسط
Web Box Portal
تحلیل آمار سایت و وبلاگ